# 5 -12 dzień piąty do dwunasty – chcesz dobrze zrządzać budżetem? Ściel rano łóżko!

 

Podobno raz zdobytych nawyków nie pozbędziemy się do końca swoich dni. Możemy je tylko niejako „nadpisać”, zastępując innymi. Taka zmiana jednego nawyku, niczym w dominie, pociąga zaś za sobą zmianę kolejnych. I tak np. kilka przysiadów i brzuszków wieczorem może sprawić, że zaczniemy jeść nieco zdrowiej, a wieczorem znajdziemy jeszcze czas na zabawę z dziećmi. Świetnie to opisał w swojej książce pt. „Siła nawyku” Charles Duhig, która szybko stała się światowym bestsellerem i doprawdy trudno się temu dziwić. Czyta się ją niczym powieść, chociaż zawiera przecież solidną dawkę wiedzy na temat funkcjonowania pewnych procesów zachodzących w naszych mózgach.

No dobra, ale co ścielenie łóżka ma wspólnego z oszczędzaniem pieniędzy? Duhig powołując się na różne przeprowadzone badania pisze, że ludzie, którzy mają właśnie nawyk porannego ścielenia łóżka charakteryzują się większą wydajnością, lepszym samopoczuciem i umiejętnością trzymania się budżetu. Niesamowite, prawda? Jeden niepozorny nawyk, który (w jak dotąd) niewyjaśniony sposób wywołuje reakcję łańcuchową umożlwiającą wykształcenie innych korzystnych nawyków (w tym oszczędzania pieniędzy!).

Oczywiście nie ma gwarancji, że jeśli zaczniemy ścielić nasze łóżka, to automatycznie zaczniemy oszczędzać. Nie tak to bowiem działa. Ale warto sobie uświadomić jak wiele pozornie podejmowanych przez nas decyzji, to wynik nie naszego wyboru, a właśnie pewnego utrwalonego nawyku. Zresztą na naszych skłonnościach do wytwarzania nawyków zbudowano z powodzeniem niejeden amerykański superbiznes (przykład z pastą do zębów pepsodent). Okazuje się bowiem, że nasza „nawykowość” wykorzystywana jest nagminnie w każdym procesie tworzenia nowego produktu i wprowadzania go na rynek itp.

Wiecie np., że uczucie przyjemnego chłodu, które pojawia się w buziach po umyciu zębów z samą higieną niewiele ma wspólnego? Bez dodatków, które go wywołują, pasty do zębów i tak z powodzeniem wykonywałyby „swoje obowiązki”. Okazało się jednak, że taki mentolowy dodatek wykształcił w ludziach nawyk mycia zębów, bo pojawiające się uczucie chłodu było przyjemne i dawało poczucie dobrze umytych zębów. Dopiero wówczas pasta do zębów zaczęła się sprzedawać niczym „ciepłe bułeczki”.

Te i inne opisane w książce historie pozwalają spojrzeć nieco inaczej na otaczającą nas rzeczywistość, a nawyk zaczyna się jawić, jako „coś”, co może sterować nie tylko jednostkami ale i całymi masami. Warto o tym pamiętać „decydując” się na zakup kolejnej czarnej bluzki albo wchłonięcie następnej porcji sernika.

Dzisiaj mija 12ty dzień, od kiedy powiedziałam sobie, ze właśnie przyszedł czas na zmianę.

Dalej przyswajam sporo (moim zdaniem bardzo potrzebnej) wiedzy i naprawdę szeroko otwieram oczy ze zdumienia. Chyba stało się to już moim nawykiem (czytanie, a nie wytrzeszcz oczu).

Ostatnich kilka dni spędziliśmy w górach, gdzie ładowaliśmy akumulatory (stąd taki długi okres sprawozdawczy).

Z przykrością stwierdzam, że pierwsze zadanie nie zostało wykonane – nie sprecyzowałam jeszcze jasno swoich celów. Na usprawiedliwienie mogę tylko dodać, że wciąż nad tym pracuję:)

Reklamy
# 5 -12 dzień piąty do dwunasty – chcesz dobrze zrządzać budżetem? Ściel rano łóżko!

Jedna uwaga do wpisu “# 5 -12 dzień piąty do dwunasty – chcesz dobrze zrządzać budżetem? Ściel rano łóżko!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s