Lekcja 1 – Od czego zacząć?

climb-2

Kiedy dorastamy, szybko zdajemy sobie sprawę, że światem rządzą … pieniądze. Bez nich nie ugotujemy obiadu, nie opłacimy rachunków, nie pójdziemy do kina. Ten środek płatniczy jest nam niezbędny do codziennej egzystencji. Co zrobić jeśli ciągle ich nam brakuje? Znaleźć lepszą pracę? (Jeśli to możliwe, to czemu nie?) Wziąć kredyt? (Odradzam, takie posunięcie tylko pogłębi Twoje problemy finansowe). Pożyczyć od znajomych? (Ryzykowne, jeśli ne chcesz ich stracić). Znaleźć dodatkowe źródło zarobkowania? (Pewnie, jeśli tylko jest coś na czym możesz dorobić, bierz się do roboty).
A może po prostu zacząć mniej wydawać? Znam ludzi, którzy przejadają wszystko, co zarobią i dorobią. Nieważne, ile co miesiąc wpływa na ich konto. Zawsze znajdzie się „coś”, co ” wymaga” kupna. A Ty? Jaka jest Twoja kultura wydawania pieniędzy?

Zastanów się, ile dzisiaj zapłaciłeś za zakupy, lunch, kawę że znajomymi czy taxówkę?
Jesteś w stanie podać dokładne kwoty? To może chociaż w przybliżeniu? Pamiętasz o wszystkich wydatkach, które dzisiaj poniosłeś? Nawet tych najdrobniejszych? Zachowałeś/aś paragony? Jeśli tak, to spisz wszystko na kartce papieru i podsumuj. Jeśli nie, zacznij od jutra. Prowadź taki rejestr przez miesiąc. Spisuj dokładnie, ile i na co wydałeś/aś. Po miesiącu porównaj ze swoimi zarobkami. Wydajesz mniej niż zarabiasz? Super, tak trzymać! Pensja ledwo wystarcza Ci na wydatki? A może wydajesz więcej niż zarabiasz i jakoś „wiążesz koniec z końcem” tylko dzięki dostępnego w ramach konta debetu lub otwartej linii kredytowej? Wiesz, że masz kłopoty finansowe?
Jeśli chcesz uporządkować swoje finanse, musisz zacząć kontrolować swoje wydatki. Większość znanych mi ludzi, którym nie starcza od pierwszego do pierwszego, tego nie robi. Pod koniec miesiąca słyszę lamenty „na co mi tyle poszło?”, „przecież nic takiego nie kupiłem/am”, „przecież powinno mi jeszcze zostać …”. Małżeństwa, partnerzy zaczynają sie obwiniać o niegospodarność bo budżet się nie domyka.
Jeśli chcesz więc wziąć sprawy w swoje ręce to zrób pierwszy krok i przez miesiąc, uczciwie, spisuj wszystkie swoje wydatki. Kiedy piszę ” wszystkie”, mam na myśli naprawdę WSZYSTKIE wydane przez Ciebie pieniądze. Nie zapominaj więc o drobiazgach typu – bilet autobusowy, szybka kawa w biegu do pracy czy listek gumy do żucia kupiony w kiosku. Swój rejestr prowadź rzetelnie. Nie zapominaj o końcówkach. Te, też się liczą (5,19 zł to 5,19 a nie 5 zł, prawda?). Po miesiącu, zarezerwuj sobie trochę wolnego czasu, zrób sobie kawę lub herbatę i przeanalizuj swoje wydatki. Sporo tego, prawda? Nie zniechęcaj się jednak.

Weź flamaster i zakreśl wszystkie swoje stałe zobowiązania (raty kredytowe, czynsz, opłaty za gaz, energię itp.). Teraz je podsumuj. Następnie zakreśl (innym kolorem) wydatki związane z wyżywieniem. Podziel je na dwie kategorie – żywność kupowaną do domu i tą spożywaną na mieście. Podsumuj. Teraz czeka Cię najwięcej pracy. Przejrzyj wszystkie pozostałe wydatki i nadaj im status „niezbędne”, ” wątpliwe”, „zbędne”. Podsumuj z rozróżnieniem na wcześniej wspomniane grupy. Na koniec zestaw wszystkie podsumowane kwoty. Wszystkie pieniądze, które ” poszły” na kategorie „wątpliwe” i „zbędne” mogły zostać na Twoim koncie i zacząć budować twoje oszczędności. Nieźle, prawda? I to właściwie bez żadnych wyrzeczeń (sam/a przecież określiłeś/aś je jako niepotrzebne). Oczywiście jestem pewna, że wielu wydatkom nadałeś/aś status „niezbędnych” chociaż wcale takimi nie są, ale do tego wrócimy w późniejszych „lekcjach”. Zostańcie ze mną. Zapraszam.

Reklamy
Lekcja 1 – Od czego zacząć?

4 uwagi do wpisu “Lekcja 1 – Od czego zacząć?

  1. […] Szybko zorientujesz się, że nie jest to wcale takie wielkie wyrzeczenie i sam zaczniesz się zastanawiać, na co jeszcze wydajesz, a co jest ci tak naprawdę zbędne (jak odróżniać potrzeby od zachcianek). Dodatkowo, te „pożeracze” zarobków, najłatwiej będzie ci wyśledzić prowadząc miesięczny budżet domowy. […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s